Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBR20H100CT-E3/45
MBR20H100CT-E3/45
Part No.:
MBR20H100CT-E3/45
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdMBR20H100CT-E3/45.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
100 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
10A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
770 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
4.5 µA @ 100 V
OperatingTemperature-Junction:
-65°C ~ 150°C