MCAC100N08Y-TP.pdf
MCAC100N08Y-TP.pdf
| Image |  |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 80 V | 80 V | 80 V | 80 V | 80 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 100A | 100A | 100A | 100A | 100A |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 4.5mOhm @ 20A, 10V | 4.5mOhm @ 20A, 10V | 4.5mOhm @ 20A, 10V | 4.5mOhm @ 20A, 10V | 4.5mOhm @ 20A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 73 nC @ 10 V | 73 nC @ 10 V | 73 nC @ 10 V | 73 nC @ 10 V | 73 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 5469 pF @ 40 V | 5469 pF @ 40 V | 5469 pF @ 40 V | 5469 pF @ 40 V | 5469 pF @ 40 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 51W (Tj) | 51W (Tj) | 51W (Tj) | 51W (Tj) | 51W (Tj) |