MD70C16D1-BP.pdf
MD70C16D1-BP.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MD70C16D1-BP.
| Image |  |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| DiodeType | Standard | Standard | Standard | Standard | Standard |
| Voltage-DCReverse(Vr)(Max) | 1600 V | 1600 V | 1600 V | 1600 V | 1600 V |
| Current-AverageRectified(Io)(perDiode) | 70A | 70A | 70A | 70A | 70A |
| Voltage-Forward(Vf)(Max)@If | 1.3 V @ 200 A | 1.3 V @ 200 A | 1.3 V @ 200 A | 1.3 V @ 200 A | 1.3 V @ 200 A |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| ReverseRecoveryTime(trr) | - | - | - | - | - |
| Current-ReverseLeakage@Vr | 5 mA @ 1600 V | 5 mA @ 1600 V | 5 mA @ 1600 V | 5 mA @ 1600 V | 5 mA @ 1600 V |