MF-RHT1100-2-14.pdf
MF-RHT1100-2-14.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. |
| Package/Case | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Polymeric | Polymeric | Polymeric | Polymeric | Polymeric |
| Voltage-Max | 16V | 16V | 16V | 16V | 16V |
| Current-Max | 100 A | 100 A | 100 A | 100 A | 100 A |
| Current-Hold(Ih)(Max) | 11 A | 11 A | 11 A | 11 A | 11 A |
| Current-Trip(It) | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A |
| TimetoTrip | 11 s | 11 s | 11 s | 11 s | 11 s |
| Resistance-Initial(Ri)(Min) | 5.5 mOhms | 5.5 mOhms | 5.5 mOhms | 5.5 mOhms | 5.5 mOhms |
| Resistance-PostTrip(R1)(Max) | 13 mOhms | 13 mOhms | 13 mOhms | 13 mOhms | 13 mOhms |
| Resistance-25°C(Typ) | - | - | - | - | - |
| Ratings | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.827 L x 0.118 W (21.00mm x 3.00mm) | 0.827 L x 0.118 W (21.00mm x 3.00mm) | 0.827 L x 0.118 W (21.00mm x 3.00mm) | 0.827 L x 0.118 W (21.00mm x 3.00mm) | 0.827 L x 0.118 W (21.00mm x 3.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 1.028 (26.10mm) | 1.028 (26.10mm) | 1.028 (26.10mm) | 1.028 (26.10mm) | 1.028 (26.10mm) |