Bourns Inc. MF-RM025/240-0
MF-RM025/240-0
Part No.:
MF-RM025/240-0
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdMF-RM025/240-0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 240V 250MA RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Disc
Packaging:
Bulk
Series:
Multifuse®, MF-RM
ProductStatus:
Active
Type:
Polymeric
Voltage-Max:
240V (265V Int)
Current-Max:
3.5 A
Current-Hold(Ih)(Max):
250 mA
Current-Trip(It):
560 mA
TimetoTrip:
18.5 s
Resistance-Initial(Ri)(Min):
1.3 Ohms
Resistance-PostTrip(R1)(Max):
3.8 Ohms
Resistance-25°C(Typ):
OperatingTemperature:
-20°C ~ 85°C
Ratings:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.394 L x 0.150 W (10.00mm x 3.80mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)