MF-RX020/72-2.pdf
MF-RX020/72-2.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MF-RX020/72-2.
| Image |  |
| Manufacturer | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. |
| Package/Case | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Polymeric | Polymeric | Polymeric | Polymeric | Polymeric |
| Voltage-Max | 72V | 72V | 72V | 72V | 72V |
| Current-Max | 40 A | 40 A | 40 A | 40 A | 40 A |
| Current-Hold(Ih)(Max) | 200 mA | 200 mA | 200 mA | 200 mA | 200 mA |
| Current-Trip(It) | 400 mA | 400 mA | 400 mA | 400 mA | 400 mA |
| TimetoTrip | 2.2 s | 2.2 s | 2.2 s | 2.2 s | 2.2 s |
| Resistance-Initial(Ri)(Min) | 1.5 Ohms | 1.5 Ohms | 1.5 Ohms | 1.5 Ohms | 1.5 Ohms |
| Resistance-PostTrip(R1)(Max) | 4.4 Ohms | 4.4 Ohms | 4.4 Ohms | 4.4 Ohms | 4.4 Ohms |
| Resistance-25°C(Typ) | - | - | - | - | - |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.291 Dia x 0.122 T (7.40mm x 3.10mm) | 0.291 Dia x 0.122 T (7.40mm x 3.10mm) | 0.291 Dia x 0.122 T (7.40mm x 3.10mm) | 0.291 Dia x 0.122 T (7.40mm x 3.10mm) | 0.291 Dia x 0.122 T (7.40mm x 3.10mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.500 (12.70mm) | 0.500 (12.70mm) | 0.500 (12.70mm) | 0.500 (12.70mm) | 0.500 (12.70mm) |