Bourns Inc. MF-USML300/12-2
MF-USML300/12-2
Part No.:
MF-USML300/12-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdMF-USML300/12-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 12V 3A 1210
  • Related Categories
Package/Case:
1210 (3225 Metric), Concave
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Multifuse®, MF-USML/X
ProductStatus:
Active
Type:
Polymeric
Voltage-Max:
12V
Current-Max:
50 A
Current-Hold(Ih)(Max):
3 A
Current-Trip(It):
6 A
TimetoTrip:
5 s
Resistance-Initial(Ri)(Min):
3 mOhms
Resistance-PostTrip(R1)(Max):
24 mOhms
Resistance-25°C(Typ):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Ratings:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.127 L x 0.101 W (3.22mm x 2.58mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.047 (1.20mm)