IXYS MIO1200-25E10
MIO1200-25E10
Part No.:
MIO1200-25E10
Manufacturer:
IXYS
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
E10
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdMIO1200-25E10.pdf
Description:
IGBT MODULE 2500V 1200A E10
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
NPT
Configuration:
Single Switch
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
2500 V
Current-Collector(Ic)(Max):
1200 A
Power-Max:
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.5V @ 15V, 1200A
Current-CollectorCutoff(Max):
120 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
186 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)