Eaton - Electronics Division MLVC18V056C800
MLVC18V056C800
Part No.:
MLVC18V056C800
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
TVS - Varistors, MOVs
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdMLVC18V056C800.pdf
Description:
VARISTOR 72V 500A 1812
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
MLVC
ProductStatus:
Active
MaximumACVolts:
40 V
MaximumDCVolts:
56 V
VaristorVoltage(Min):
64.8 V
VaristorVoltage(Typ):
72 V
VaristorVoltage(Max):
79.2 V
Current-Surge:
500 A
Energy:
2.5J
NumberofCircuits:
1
Capacitance@Frequency:
800 pF @ 1 MHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C (TA)