Microsemi Corporation MPLAD15KP160CA
MPLAD15KP160CA
Part No.:
MPLAD15KP160CA
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
TVS - Diodes
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdMPLAD15KP160CA.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC PLAD
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard SMD
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
160V
Voltage-Breakdown(Min):
178V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
259V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
58A
Power-PeakPulse:
15000W (15kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)