MTMM-105-03-T-D-150.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | MTMM | MTMM | MTMM | MTMM | MTMM |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| ContactType | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin |
| Pitch-Mating | 0.079 (2.00mm) | 0.079 (2.00mm) | 0.079 (2.00mm) | 0.079 (2.00mm) | 0.079 (2.00mm) |
| NumberofPositions | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| NumberofRows | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| RowSpacing-Mating | 0.079 (2.00mm) | 0.079 (2.00mm) | 0.079 (2.00mm) | 0.079 (2.00mm) | 0.079 (2.00mm) |
| NumberofPositionsLoaded | All | All | All | All | All |
| Shrouding | Unshrouded | Unshrouded | Unshrouded | Unshrouded | Unshrouded |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Solder |
| FasteningType | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull |
| ContactLength-Mating | 0.150 (3.81mm) | 0.150 (3.81mm) | 0.150 (3.81mm) | 0.150 (3.81mm) | 0.150 (3.81mm) |
| ContactLength-Post | - | - | - | - | - |
| OverallContactLength | 0.302 (7.67mm) | 0.302 (7.67mm) | 0.302 (7.67mm) | 0.302 (7.67mm) | 0.302 (7.67mm) |
| InsulationHeight | 0.059 (1.50mm) | 0.059 (1.50mm) | 0.059 (1.50mm) | 0.059 (1.50mm) | 0.059 (1.50mm) |