Microsemi Corporation MXLP5KE14CAE3
MXLP5KE14CAE3
Part No.:
MXLP5KE14CAE3
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdMXLP5KE14CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO204AL
  • Related Categories
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
14V
Voltage-Breakdown(Min):
15.6V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
23.2V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
21.5A
Power-PeakPulse:
500W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)