Microsemi Corporation MXLP5KE150AE3
MXLP5KE150AE3
Part No.:
MXLP5KE150AE3
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdMXLP5KE150AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC DO204AL
  • Related Categories
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
150V
Voltage-Breakdown(Min):
167V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
243V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
2.1A
Power-PeakPulse:
500W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)