NXP USA Inc. N74F109N,602
N74F109N,602
Part No.:
N74F109N,602
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Logic - Flip Flops
Package:
16-DIP
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdN74F109N,602.pdf
Description:
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16DIP
Packaging:
Bulk,Tube
Series:
74F
ProductStatus:
Obsolete
Function:
Set(Preset) and Reset
Type:
JK Type
OutputType:
Complementary
NumberofElements:
2
NumberofBitsperElement:
1
ClockFrequency:
125 MHz
MaxPropagationDelay@VMaxCL:
8ns @ 5V, 50pF
TriggerType:
Positive Edge
Current-OutputHighLow:
1mA, 20mA
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
Current-Quiescent(Iq):
17 mA
InputCapacitance:
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C (TA)