NXP USA Inc. N74F374N,602
N74F374N,602
Part No.:
N74F374N,602
Category:
Logic - Flip Flops
Package:
20-DIP
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdN74F374N,602.pdf
Description:
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20DIP
Packaging:
Tube,Tube
Series:
74F
ProductStatus:
Obsolete
Function:
Standard
Type:
D-Type
OutputType:
Tri-State, Non-Inverted
NumberofBitsperElement:
8
ClockFrequency:
165 MHz
MaxPropagationDelay@VMaxCL:
7.5ns @ 5V, 50pF
TriggerType:
Positive Edge
Current-OutputHighLow:
3mA, 24mA
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
Current-Quiescent(Iq):
86 mA
InputCapacitance:
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C (TA)