TT Electronics/Optek Technology OVSACBC2R8
OVSACBC2R8
Part No.:
OVSACBC2R8
Manufacturer:
TT Electronics/Optek Technology
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
4-PLCC
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdOVSACBC2R8.pdf
Description:
LED BLUE-GREEN CLEAR 4PLCC SMD
  • Related Categories
Package/Case:
4-PLCC
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Color:
Blue-Green
Configuration:
Standard
LensColor:
Colorless
LensTransparency:
Clear
MillicandelaRating:
560mcd
LensStyle:
Round with Flat Top
LensSize:
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
3.9V
Current-Test:
30mA
ViewingAngle:
120°
MountingType:
Surface Mount
Wavelength-Dominant:
505nm
Wavelength-Peak:
Features:
Size/Dimension:
3.20mm L x 2.80mm W