APEM Inc. PBAR2AF2000L0S
PBAR2AF2000L0S
Part No.:
PBAR2AF2000L0S
Manufacturer:
APEM Inc.
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdPBAR2AF2000L0S.pdf
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V
Packaging:
Bulk
Series:
PBA
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Front
Type:
Piezo
Circuit:
SPST-NO
SwitchFunction:
Off-Mom
CurrentRating(Amps):
200mA (AC/DC)
VoltageRating-AC:
24 V
VoltageRating-DC:
24 V
ActuatorType:
Round, Button, Flush
ActuatorMarking:
No Marking
Color-Actuator/Cap:
Black
IlluminationTypeColor:
LED, Red
IlluminationVoltage(Nominal):
5 VDC
TerminationStyle:
Wire Leads
IngressProtection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Mechanical Timer
PanelCutoutDimensions:
Circular - 22.20mm Dia