Bourns Inc. PDA241-HRT02-502B0
PDA241-HRT02-502B0
Part No.:
PDA241-HRT02-502B0
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdPDA241-HRT02-502B0.pdf
Description:
POT 5K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Packaging:
Bulk
Series:
Pro Audio PDA24
ProductStatus:
Obsolete
Resistance(Ohms):
5k
Tolerance:
±15%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
BuiltinSwitch:
None
NumberofTurns:
1
Features:
Long Life
Taper:
Linear
NumberofGangs:
1
AdjustmentType:
User Defined
TemperatureCoefficient:
Rotation:
300°
ResistiveMaterial:
Carbon
TerminationStyle:
Solder Lug
ActuatorType:
Round
ActuatorLength:
0.748 (19.00mm)
ActuatorDiameter:
0.250 (6.35mm)