PR03000201602JAC00.pdf
PR03000201602JAC00.pdf
| Image |  |
| Package/Case | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial |
| Series | PR03 | PR03 | PR03 | PR03 | PR03 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Resistance | 16 kOhms | 16 kOhms | 16 kOhms | 16 kOhms | 16 kOhms |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Power(Watts) | 3W | 3W | 3W | 3W | 3W |
| Composition | Metal Film | Metal Film | Metal Film | Metal Film | Metal Film |
| TemperatureCoefficient | ±250ppm/°C | ±250ppm/°C | ±250ppm/°C | ±250ppm/°C | ±250ppm/°C |
| Size/Dimension | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial |
| Height-Seated(Max) | 0.205 Dia x 0.657 L (5.20mm x 16.70mm) | 0.205 Dia x 0.657 L (5.20mm x 16.70mm) | 0.205 Dia x 0.657 L (5.20mm x 16.70mm) | 0.205 Dia x 0.657 L (5.20mm x 16.70mm) | 0.205 Dia x 0.657 L (5.20mm x 16.70mm) |
| NumberofTerminations | - | - | - | - | - |
F-5%25-Axial-bl.jpg)