PTV142B20E120AA204.pdf
PTV142B20E120AA204.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tray | Tray |
| Series | PTV142B | PTV142B | PTV142B | PTV142B | PTV142B |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Resistance(Ohms) | 200k | 200k | 200k | 200k | 200k |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Power(Watts) | 0.05W, 1/20W | 0.05W, 1/20W | 0.05W, 1/20W | 0.05W, 1/20W | 0.05W, 1/20W |
| BuiltinSwitch | None | None | None | None | None |
| NumberofTurns | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Features | - | - | - | - | - |
| Taper | Logarithmic | Logarithmic | Logarithmic | Logarithmic | Logarithmic |
| NumberofGangs | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| TemperatureCoefficient | - | - | - | - | - |
| Rotation | 300° | 300° | 300° | 300° | 300° |
| ResistiveMaterial | Carbon | Carbon | Carbon | Carbon | Carbon |
| ActuatorType | Flatted | Flatted | Flatted | Flatted | Flatted |
| ActuatorLength | 0.787 (20.00mm) | 0.787 (20.00mm) | 0.787 (20.00mm) | 0.787 (20.00mm) | 0.787 (20.00mm) |
| ActuatorDiameter | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) |