NXP USA Inc. PTVS43VS1UTR,115
PTVS43VS1UTR,115
Part No.:
PTVS43VS1UTR,115
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
TVS - Diodes
Package:
SOD-123W
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdPTVS43VS1UTR,115.pdf
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC CFP3
  • Related Categories
Package/Case:
SOD-123W
Packaging:
Bulk
Series:
Automotive, AEC-Q101
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
43V
Voltage-Breakdown(Min):
47.8V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
69.4V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
5.8A
Power-PeakPulse:
400W
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 185°C (TA)