NXP USA Inc. PZM6.8NB2,115
PZM6.8NB2,115
Part No.:
PZM6.8NB2,115
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdPZM6.8NB2,115.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.8V 300MW SMT3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±2%
Part Status:
Obsolete
Power - Max:
300 mW
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
15 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 150°C
Operating Temperature:
6.8 V
Supplier Device Package:
2 µA @ 3.5 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.1 V @ 100 mA