Powerex Inc. QRD1220R30
QRD1220R30
Part No.:
QRD1220R30
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
Module
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdQRD1220R30.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 140A
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
DiodeConfiguration:
1 Pair Series Connection
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
1200 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
140A (DC)
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
3.5 V @ 140 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
150 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
1 mA @ 1200 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C