Powerex Inc. R6031022PSYA
R6031022PSYA
Part No.:
R6031022PSYA
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-205AB, DO-9, Stud
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdR6031022PSYA.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1KV 220A DO205
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard, Reverse Polarity
Part Status:
Active
Mounting Type:
Chassis, Stud Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 mA @ 1000 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io):
220A
Operating Temperature:
-45°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.75 V @ 800 A