Powerex Inc. R7200409XXOO
R7200409XXOO
Part No.:
R7200409XXOO
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdR7200409XXOO.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 900A DO200AB
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
10 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 mA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
900A
Operating Temperature:
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.6 V @ 1500 A