R88M-K40030L-OS2.pdf
R88M-K40030L-OS2.pdf
| Image |  |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | Accurax G5 | Accurax G5 | Accurax G5 | Accurax G5 | Accurax G5 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | AC Motor | AC Motor | AC Motor | AC Motor | AC Motor |
| Function | Servomotor | Servomotor | Servomotor | Servomotor | Servomotor |
| MotorType | - | - | - | - | - |
| Voltage-Rated | 120VAC | 120VAC | 120VAC | 120VAC | 120VAC |
| RPM | 3000 RPM | 3000 RPM | 3000 RPM | 3000 RPM | 3000 RPM |
| Power-Rated | 400W | 400W | 400W | 400W | 400W |
| EncoderType | Incremental | Incremental | Incremental | Incremental | Incremental |
| Size/Dimension | Square - 2.362 x 2.362 (60.00mm x 60.00mm) | Square - 2.362 x 2.362 (60.00mm x 60.00mm) | Square - 2.362 x 2.362 (60.00mm x 60.00mm) | Square - 2.362 x 2.362 (60.00mm x 60.00mm) | Square - 2.362 x 2.362 (60.00mm x 60.00mm) |
| Diameter-Shaft | 0.551 (14.00mm) | 0.551 (14.00mm) | 0.551 (14.00mm) | 0.551 (14.00mm) | 0.551 (14.00mm) |
| Length-ShaftandBearing | 1.181 (30.00mm) | 1.181 (30.00mm) | 1.181 (30.00mm) | 1.181 (30.00mm) | 1.181 (30.00mm) |
| MountingHoleSpacing | 2.756 (70.00mm) | 2.756 (70.00mm) | 2.756 (70.00mm) | 2.756 (70.00mm) | 2.756 (70.00mm) |