R88M-K60020C-BOS2.pdf
R88M-K60020C-BOS2.pdf
| Image |  |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | Accurax G5 | Accurax G5 | Accurax G5 | Accurax G5 | Accurax G5 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | AC Motor | AC Motor | AC Motor | AC Motor | AC Motor |
| Function | Servomotor | Servomotor | Servomotor | Servomotor | Servomotor |
| MotorType | - | - | - | - | - |
| Voltage-Rated | 400VAC | 400VAC | 400VAC | 400VAC | 400VAC |
| RPM | 2000 RPM | 2000 RPM | 2000 RPM | 2000 RPM | 2000 RPM |
| Torque-Rated(oz-in/mNm) | 405 / 2860 | 405 / 2860 | 405 / 2860 | 405 / 2860 | 405 / 2860 |
| Power-Rated | 600W | 600W | 600W | 600W | 600W |
| EncoderType | Absolute | Absolute | Absolute | Absolute | Absolute |
| Size/Dimension | Square - 3.937 x 3.937 (100.00mm x 100.00mm) | Square - 3.937 x 3.937 (100.00mm x 100.00mm) | Square - 3.937 x 3.937 (100.00mm x 100.00mm) | Square - 3.937 x 3.937 (100.00mm x 100.00mm) | Square - 3.937 x 3.937 (100.00mm x 100.00mm) |
| Diameter-Shaft | 0.748 (19.00mm) | 0.748 (19.00mm) | 0.748 (19.00mm) | 0.748 (19.00mm) | 0.748 (19.00mm) |
| Length-ShaftandBearing | 2.165 (55.00mm) | 2.165 (55.00mm) | 2.165 (55.00mm) | 2.165 (55.00mm) | 2.165 (55.00mm) |
| MountingHoleSpacing | 4.528 (115.00mm) | 4.528 (115.00mm) | 4.528 (115.00mm) | 4.528 (115.00mm) | 4.528 (115.00mm) |