R88M-K90010T-BS2.pdf
R88M-K90010T-BS2.pdf
| Image |  |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | Accurax G5 | Accurax G5 | Accurax G5 | Accurax G5 | Accurax G5 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | AC Motor | AC Motor | AC Motor | AC Motor | AC Motor |
| Function | Servomotor | Servomotor | Servomotor | Servomotor | Servomotor |
| MotorType | - | - | - | - | - |
| Voltage-Rated | 230VAC | 230VAC | 230VAC | 230VAC | 230VAC |
| RPM | 1000 RPM | 1000 RPM | 1000 RPM | 1000 RPM | 1000 RPM |
| Torque-Rated(oz-in/mNm) | 1216 / 8590 | 1216 / 8590 | 1216 / 8590 | 1216 / 8590 | 1216 / 8590 |
| Power-Rated | 900W | 900W | 900W | 900W | 900W |
| EncoderType | Absolute | Absolute | Absolute | Absolute | Absolute |
| Size/Dimension | Square - 5.118 x 5.118 (130.00mm x 130.00mm) | Square - 5.118 x 5.118 (130.00mm x 130.00mm) | Square - 5.118 x 5.118 (130.00mm x 130.00mm) | Square - 5.118 x 5.118 (130.00mm x 130.00mm) | Square - 5.118 x 5.118 (130.00mm x 130.00mm) |
| Diameter-Shaft | 0.866 (22.00mm) | 0.866 (22.00mm) | 0.866 (22.00mm) | 0.866 (22.00mm) | 0.866 (22.00mm) |
| Length-ShaftandBearing | 2.760 (70.00mm) | 2.760 (70.00mm) | 2.760 (70.00mm) | 2.760 (70.00mm) | 2.760 (70.00mm) |
| MountingHoleSpacing | 5.709 (145.00mm) | 5.709 (145.00mm) | 5.709 (145.00mm) | 5.709 (145.00mm) | 5.709 (145.00mm) |