Powerex Inc. RA201836XX
RA201836XX
Part No.:
RA201836XX
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-200AD
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRA201836XX.pdf
Description:
DIODE GP 1.8KV 3600A POWRDISC
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
22 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 mA @ 1800 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1800 V
Current - Average Rectified (Io):
3600A
Operating Temperature:
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.15 V @ 3000 A