Rohm Semiconductor RB088BM-60FHTL
RB088BM-60FHTL
Part No.:
RB088BM-60FHTL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRB088BM-60FHTL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 60V 10A TO252
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Automotive, AEC-Q101
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
60 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
10A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
830 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
3 µA @ 60 V
OperatingTemperature-Junction:
150°C (Max)