Rohm Semiconductor RB088NS-30TL
RB088NS-30TL
Part No.:
RB088NS-30TL
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRB088NS-30TL.pdf
Description:
SUPER LOW IR, 30V, 10A, TO-263S
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
30 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
10A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
720 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
3 µA @ 30 V
OperatingTemperature-Junction:
150°C