Rohm Semiconductor RB095T-90NZC9
RB095T-90NZC9
Part No.:
RB095T-90NZC9
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRB095T-90NZC9.pdf
Description:
90V, 6A, ITO-220AB, SCHOTTKY BAR
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
90 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
6A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
750 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
150 µA @ 90 V
OperatingTemperature-Junction:
150°C