Rohm Semiconductor RB218NS150TL
RB218NS150TL
Part No.:
RB218NS150TL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRB218NS150TL.pdf
Description:
SUPER LOW IR, 150V, 20A, TO-263S
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
150 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
20A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
880 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
20 µA @ 150 V
OperatingTemperature-Junction:
150°C