Rohm Semiconductor RB228NS100TL
RB228NS100TL
Part No.:
RB228NS100TL
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRB228NS100TL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V LPDS
Series:
Automotive, AEC-Q101
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
100 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
15A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
870 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
150 µA @ 100 V
OperatingTemperature-Junction:
150°C (Max)