Rohm Semiconductor RB228NS150TL
RB228NS150TL
Part No.:
RB228NS150TL
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRB228NS150TL.pdf
Description:
SUPER LOW IR, 150V, 30A, TO-263S
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
150 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
30A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
880 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
25 µA @ 150 V
OperatingTemperature-Junction:
150°C