Rohm Semiconductor RB238NS-40TL
RB238NS-40TL
Part No.:
RB238NS-40TL
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRB238NS-40TL.pdf
Description:
SUPER LOW IR, 40V, 40A, TO-263S
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
40 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
40A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
800 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
12 µA @ 40 V
OperatingTemperature-Junction:
150°C