Rohm Semiconductor RB298NS100TL
RB298NS100TL
Part No.:
RB298NS100TL
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRB298NS100TL.pdf
Description:
SUPER LOW IR, 100V, 30A, TO-263S
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
100 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
30A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
870 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
10 µA @ 100 V
OperatingTemperature-Junction:
150°C