Rohm Semiconductor RB540VM-30FHTE-17
RB540VM-30FHTE-17
Part No.:
RB540VM-30FHTE-17
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRB540VM-30FHTE-17.pdf
Description:
SCHOTTKY BARRIER DIODES, 30V, 20
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Automotive, AEC-Q101
RoHS:
RoHS
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 10 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Operating Temperature:
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
450 mV @ 10 mA