Rohm Semiconductor RBE2VA20ATR
RBE2VA20ATR
Part No.:
RBE2VA20ATR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
2-SMD, Flat Lead
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRBE2VA20ATR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 2A TUMD2
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
700 µA @ 20 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Operating Temperature:
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
460 mV @ 2 A