Rohm Semiconductor RBR10BGE40ATL
RBR10BGE40ATL
Part No.:
RBR10BGE40ATL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRBR10BGE40ATL.pdf
Description:
40V, 10A, TO-252, CATHODE COMMON
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
40 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
10A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
620 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
120 µA @ 40 V
OperatingTemperature-Junction:
150°C