Rohm Semiconductor RBR20BM60AFHTL
RBR20BM60AFHTL
Part No.:
RBR20BM60AFHTL
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRBR20BM60AFHTL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 60V 20A TO252
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Automotive, AEC-Q101
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
60 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
20A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
590 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
600 µA @ 60 V
OperatingTemperature-Junction:
150°C (Max)