Samsung Electro-Mechanics RC0603J154CS
RC0603J154CS
Part No.:
RC0603J154CS
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRC0603J154CS.pdf
Description:
RES SMD 150K OHM 5% 1/20W 0201
  • Related Categories
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RC
ProductStatus:
Active
Resistance:
150 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.05W, 1/20W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±250ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Height-Seated(Max):
0.010 (0.26mm)