RCQ7572S24.pdf
RCQ7572S24.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RCQ7572S24.
| Image | |||||
| Manufacturer | XP Power | XP Power | XP Power | XP Power | XP Power |
| Package/Case | 8-DIP Module | 8-DIP Module | 8-DIP Module | 8-DIP Module | 8-DIP Module |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | RCQ (50W) | RCQ (50W) | RCQ (50W) | RCQ (50W) | RCQ (50W) |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Isolated Module | Isolated Module | Isolated Module | Isolated Module | Isolated Module |
| NumberofOutputs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Min) | 43V | 43V | 43V | 43V | 43V |
| Voltage-Input(Max) | 101V | 101V | 101V | 101V | 101V |
| Voltage-Output1 | 24V | 24V | 24V | 24V | 24V |
| Voltage-Output2 | - | - | - | - | - |
| Voltage-Output3 | - | - | - | - | - |
| Voltage-Output4 | - | - | - | - | - |
| Current-Output(Max) | 3.13A | 3.13A | 3.13A | 3.13A | 3.13A |
| Power(Watts) | 75 W | 75 W | 75 W | 75 W | 75 W |
| Voltage-Isolation | 3 kV | 3 kV | 3 kV | 3 kV | 3 kV |
| Features | Remote On/Off | Remote On/Off | Remote On/Off | Remote On/Off | Remote On/Off |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 35°C | -40°C ~ 35°C | -40°C ~ 35°C | -40°C ~ 35°C | -40°C ~ 35°C |
| Efficiency | 91% | 91% | 91% | 91% | 91% |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 2.28 L x 1.45 W x 0.50 H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) | 2.28 L x 1.45 W x 0.50 H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) | 2.28 L x 1.45 W x 0.50 H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) | 2.28 L x 1.45 W x 0.50 H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) | 2.28 L x 1.45 W x 0.50 H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) |