Vishay Dale RCS08054K70FKEA
RCS08054K70FKEA
Part No.:
RCS08054K70FKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRCS08054K70FKEA.pdf
Description:
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/2W 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RCS e3
ProductStatus:
Active
Resistance:
4.7 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.020 (0.50mm)