RDC40110D15.pdf
RDC40110D15.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RDC40110D15.
| Image | |||||
| Manufacturer | XP Power | XP Power | XP Power | XP Power | XP Power |
| Package/Case | 6-DIP Module | 6-DIP Module | 6-DIP Module | 6-DIP Module | 6-DIP Module |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | RDC (40W) | RDC (40W) | RDC (40W) | RDC (40W) | RDC (40W) |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Isolated Module | Isolated Module | Isolated Module | Isolated Module | Isolated Module |
| NumberofOutputs | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Voltage-Input(Min) | 55V | 55V | 55V | 55V | 55V |
| Voltage-Input(Max) | 176V | 176V | 176V | 176V | 176V |
| Voltage-Output1 | 15V | 15V | 15V | 15V | 15V |
| Voltage-Output2 | -15V | -15V | -15V | -15V | -15V |
| Voltage-Output3 | - | - | - | - | - |
| Voltage-Output4 | - | - | - | - | - |
| Current-Output(Max) | 1.35A, 1.35A | 1.35A, 1.35A | 1.35A, 1.35A | 1.35A, 1.35A | 1.35A, 1.35A |
| Power(Watts) | 40 W | 40 W | 40 W | 40 W | 40 W |
| Voltage-Isolation | 1.5 kV | 1.5 kV | 1.5 kV | 1.5 kV | 1.5 kV |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 87.5% | 87.5% | 87.5% | 87.5% | 87.5% |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 2.00 L x 1.60 W x 0.42 H (50.8mm x 40.6mm x 10.7mm) | 2.00 L x 1.60 W x 0.42 H (50.8mm x 40.6mm x 10.7mm) | 2.00 L x 1.60 W x 0.42 H (50.8mm x 40.6mm x 10.7mm) | 2.00 L x 1.60 W x 0.42 H (50.8mm x 40.6mm x 10.7mm) | 2.00 L x 1.60 W x 0.42 H (50.8mm x 40.6mm x 10.7mm) |