Rohm Semiconductor RFV30TG6SGC9
RFV30TG6SGC9
Part No.:
RFV30TG6SGC9
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRFV30TG6SGC9.pdf
Description:
SUPER FAST RECOVERY DIODE : RFV3
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Operating Temperature:
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.8 V @ 30 A