Yageo RL1206FR-7W0R01L
RL1206FR-7W0R01L
Part No.:
RL1206FR-7W0R01L
Manufacturer:
Yageo
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRL1206FR-7W0R01L.pdf
Description:
RES 0.01 OHM 1% 1/2W 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RL
ProductStatus:
Active
Resistance:
10 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±1500ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)