Stackpole Electronics Inc RMCF2010JT2K20
RMCF2010JT2K20
Part No.:
RMCF2010JT2K20
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRMCF2010JT2K20.pdf
Description:
RES 2.2K OHM 5% 3/4W 2010
  • Related Categories
Package/Case:
2010 (5025 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RMCF
ProductStatus:
Active
Resistance:
2.2 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.75W, 3/4W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.197 L x 0.098 W (5.00mm x 2.50mm)
Height-Seated(Max):
0.028 (0.70mm)