Stackpole Electronics Inc RNMF14FTD1K37
RNMF14FTD1K37
Part No.:
RNMF14FTD1K37
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRNMF14FTD1K37.pdf
Description:
RES 1.37K OHM 1% 1/4W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RNMF (Mini)
ProductStatus:
Active
Resistance:
1.37 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.070 Dia x 0.130 L (1.78mm x 3.30mm)