RP8100B2M1CEBLKBLKRED.pdf
RP8100B2M1CEBLKBLKRED.pdf
| Image | |||||
| Manufacturer | E-Switch | E-Switch | E-Switch | E-Switch | E-Switch |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | RP8100 | RP8100 | RP8100 | RP8100 | RP8100 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Circuit | SPST-NO | SPST-NO | SPST-NO | SPST-NO | SPST-NO |
| SwitchFunction | Off-Mom | Off-Mom | Off-Mom | Off-Mom | Off-Mom |
| CurrentRating(Amps) | 125mA (AC), 100mA (DC) | 125mA (AC), 100mA (DC) | 125mA (AC), 100mA (DC) | 125mA (AC), 100mA (DC) | 125mA (AC), 100mA (DC) |
| VoltageRating-AC | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V |
| VoltageRating-DC | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V |
| ActuatorType | Round, Button | Round, Button | Round, Button | Round, Button | Round, Button |
| ActuatorMarking | No Marking | No Marking | No Marking | No Marking | No Marking |
| Color-Actuator/Cap | Black | Black | Black | Black | Black |
| IlluminationTypeColor | LED, Red | LED, Red | LED, Red | LED, Red | LED, Red |
| IlluminationVoltage(Nominal) | 2.1 VDC | 2.1 VDC | 2.1 VDC | 2.1 VDC | 2.1 VDC |
| TerminationStyle | Solder Lug | Solder Lug | Solder Lug | Solder Lug | Solder Lug |
| Features | - | - | - | - | - |
| PanelCutoutDimensions | Circular - 13.60mm Dia | Circular - 13.60mm Dia | Circular - 13.60mm Dia | Circular - 13.60mm Dia | Circular - 13.60mm Dia |